Płytki ceramiczne w aranżacji wnętrz: Wybór, układanie i trendy

Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych rodzajów wykończenia podłóg i ścian w domach, mieszkaniach oraz biurach. Oferta na rynku jest ogromna, a modne style i trendy często się zmieniają. Jakie płytki ceramiczne wybrać do aranżacji wnętrz? Jak je układać i jakie trendy obowiązują obecnie?

1. Rodzaje płytek ceramicznych
Płytki ceramiczne są dostępne w różnych kategoriach, od standardowych po ekskluzywne i designerskie. Wyróżnia się między innymi płytki gresowe, porcelanowe i terakotowe. Gres porcelanowy to najpopularniejszy rodzaj, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz wodoodpornością. Terakota to natomiast rodzaj płytek ceramicznych, który ma ciepły wygląd, dlatego często stosuje się go w tradycyjnych wnętrzach z elementami drewna.

2. Trendy w aranżacji wnętrz
W tym roku modne są różne style aranżacji wnętrz, dlatego dobór odpowiednich płyt ceramicznych może być wyzwaniem. Obecnie wiele osób stawia na minimalistyczny styl, w którym dominują jasne i jednolite kolory. Natomiast coraz częściej można spotkać mieszkania o wyglądzie industrialnym, w których płytki ceramiczne imitujące beton i kamień są idealnym wyborem.
Wyjątkowo popularne są również wzory geometryczne, arabeski oraz motywy roślinne – układane w ciekawe kompozycje, tworzą oryginalne dekoracje. W aranżacji łazienek przeważają płytki w odcieniach szarości, które są połączone z białymi sanitariatami.

3. Układanie płytek ceramicznych
Układanie płytek ceramicznych to kluczowy element całościowego wykończenia mieszkania lub domu. Przy wyborze sposobu układania płytek należy kierować się estetyką oraz ergonomią i funkcjonalnością. W aranżacji kuchni często stosuje się układanie w kratkę albo w przemijającą linię, co daje efekt eleganckiej i schludnej powierzchni. Kąciki łazienkowe można natomiast ożywić płytkami w jasnych kolorach, układanymi w przypadkowy sposób, co daje wrażenie nieuporządkowanej powierzchni.

4. Kolorystyka płytek ceramicznych
Wybierając płytki ceramiczne, warto kierować się kolorystyką pomieszczenia oraz zastosowaniem – im urozmaicona i niestandardowa kolorystyka, tym bardziej trudno będzie dopasować odpowiednie stylowe dodatki. W przypadku niewielkich pomieszczeń, lepiej stawiać na jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Zaletą wyboru płytek w jasnych kolorach jest również to, że wręcz pasują do każdego stylu i wyglądają bardzo elegancko.

5. Wnioski
Płytki ceramiczne to idealne rozwiązanie dla modernistycznych, klasycznych, rustykalnych, minimalistycznych, jak i awangardowych wnętrz. Decydując się na wybór płytek ceramicznych, warto pamiętać, że powinny być trwałe, praktyczne i estetyczne. Dobierając płytki, warto wziąć pod uwagę kolorystykę, rodzaj płytek oraz trend aranżacji wnętrz, co zapewni cieszący oko efekt końcowy.

You may also like...