Gospodarka wodna w budownictwie: Recyrkulacja, deszczówka, oszczędzanie wody

Budownictwo w dobie oszczędzania wody: Recyrkulacja, deszczówka, oszczędzanie wody

W dzisiejszych czasach ważne stało się dbanie o środowisko naturalne. Jednym z elementów, co do których powinniśmy bardziej przyłożyć się do ochrony, jest woda. W dzisiejszych czasach wszakże, to nieodzowność, a w miarę upływu czasu, zaczyna być coraz bardziej deficytowa. W artykule przedstawię wam sposoby na oszczędność wody w budownictwie.

1. Recyrkulacja wody

Recyrkulacja to proces, dzięki któremu wykorzystujemy tę samą wodę w obiegu. Wodę w takim systemie, zanim zostanie ostatecznie odprowadzona, poddaje się procesom filtracji oraz dezynfekcji, dzięki czemu jest nadal zdatna do użytku.

2. Zbieranie wody deszczowej

Woda deszczowa to doskonałe źródło wody użytkowej. Można ją zbierać ze specjalnie przygotowanych dachów na poziomie parteru oraz podwórza. Zebrana w ten sposób woda może być używana do celów związanych z higieną, a także do wykonywania prac w ogrodzie.

– Efekty jej wykorzystywania to mniej wytwarzania ścieków, niższe koszty zużycia wody, a co za tym idzie niższe koszty utrzymania domu.

3. Oszczędność wody poprzez zmniejszenie wypływu

Kran odwrotny to dobry element oszczędnościowy, który zastosować można w łazience. W rozwiązaniu tym woda z kranu nie wypływa, jeśli nie jest naciśnięty spust.

– Wpłynie to na oszczędność zużycia wody, a ekonomiczne obliczenia pozwalają na zaoszczędzenie nawet 40 procent.

4. Oszczędzanie wody w toalecie

Toaleta wymaga bardzo dużo wody do przepłukania, ale niekoniecznie musi to być tak dużo. Specjalne wkładki do spłuczek, które działają na zasadzie ograniczania ilości zużytej wody, mogą pomóc zaoszczędzić dużo wody.

– Szacuje się, iż dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania uda się zaoszczędzić nawet 7 tysięcy litrów wody rocznie.

5. Oczyszczanie wody szarej

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale wiele domów stanowiących element stacji uzdatniania wody, posiada szarą wodę, czyli wodę pobraną prosto z kanalizacji. Teoretycznie nie jest to woda do picia czy mycia, ale dzięki odpowiedniemu przefiltrowaniu i dezynfekcji jest ona dobra do używania np. do spłukiwania toalet czy do uprawy ogrodów.

Oszczędzanie wody to kluczowe zagadnienie, co do którego z czasem powinniśmy zwiększyć naszą wiedzę. Przykładowe rozwiązania przedstawione w artykule to kroki w dobrą stronę, poprzez które nabierzemy nawyku oszczędzania wody oraz zwiększymy naszą świadomość ekologiczną, co wpłynie na dobro nas samych, a także na nasze dzieci i wnuki, którzy przecież od nas dziedziczą naszą planetę.

You may also like...