Przemysł

Przemysł – z definicji jest to dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.

Uszczelka– jest to rodzaj uszczelnienia o określonym rozmiarze i kształcie. Uszczelki umieszcza się w miejscu łączenia elementów w celu zapewnienia szczelności. Wykorzystuje się je w uszczelnieniach ruchowych oraz statycznych. Są niezastąpionym elementem części w wielu urządzeniach. Często są tak małe i niepozorne, że aż można się zdziwić kiedy ich brak lub zniszczenie w danym elemencie powodują zatrzymanie pracy maszyny.

X ring

Jest to pierścień uszczelniający wykonany z kauczuku fluorowego. Stosuje się go w pracy z wysokim ciśnieniem, jako uszczelnienie statyczne oraz dynamiczne w tłokach, tłoczyskach, siłownikach hydraulicznych, czy pompach. Wszędzie tam gdzie oringi są niewystarczające, zastępuje się je właśnie x ringami. Charakteryzują się dużą odpornością na wysokie temperatury ( do 200 st.), kwasy, paliwa, promieniowanie słoneczne, smary.

Elektrody gięte

Są jednym z rodzajów elektrod spawalniczych. (Spawanie to metoda łączenie elementów za pomocą ich rozgrzania, stopienia a następnie zespolenia). Kształt części roboczej takiej elektrody uzyskuje się za pomocą gięcia swobodnego, które umożliwia modyfikację kształtu elektrody na pożądany. Elektrody gięte wykonane są miedzi chromowo- cyrkonowej która ma bardzo dobre właściwości elektryczne oraz przewodzące ciepło.

Wyroby gumowe

Guma w przemyśle ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest to produkt otrzymywany w procesie wulkanizacji. Jest elastyczny, a co za tym idzie jest odporny na odkształcenia. Oczywiście od rodzaju przeznaczenia używa się innych polimerów w trakcie wytwarzania, aby ostateczne właściwości gumy spełniły wymogi. Rozróżniamy dwa główne rodzaje tego produktu i jest to guma naturalna (uzyskiwana z kauczuku naturalnego), oraz guma syntetyczna, którą otrzymujemy z kauczuku syntetycznego. Guma wykazuje się ogromną wytrzymałością na działanie czynników chemicznych oraz temperatur, dlatego tak świetnie nadaje się do produkcji uszczelek. Wyroby gumowe to jednak nie tylko uszczelki i bardzo często są one niezastąpionym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu wielu zakładów produkcyjnych:

  • oringi, x ringi (ogólnie uszczelki)
  • przewody gumowe
  • progi zwalniające
  • opony do wózków widłowych
  • profile

To tylko niektóre z rodzajów produktów wykonanych z gumy które są wykorzystywane w przemyśle. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż guma towarzyszy nam na każdym kroku w życiu codziennym. Również inne branże z powodzeniem wykorzystują wyroby gumowe. Tak na przykład w medycynie między innymi maski, rurki, sondy czy rękawiczki. W sporcie czepki do pływania oraz piłki, a w motoryzacji przede wszystkim opony, przewody. Najnowsze technologie wytwarzania, oraz mieszania różnych substancji wchodzących w skład gumy pozwalają uzyskać materiały najwyższej jakości.

You may also like...