Oszczędne ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym. Czy to możliwe?

Nieszczelne okna, stare kaloryfery, źle dopasowane grzejniki. To główne przyczyny sytuacji, w której nie odczuwamy pożądanego ciepła, a sezon grzewczy przynosi nam wysokie rachunki za ogrzewanie. Jeśli zadbamy o kilka elementów, przemyślimy, z jakich urządzeń najlepiej korzystać, oszczędzimy i zapewnimy wszystkim domownikom przyjemne ciepło.

Ciepło domowego ogniska – metaforycznie i realnie!

Za ciepło domowego ogniska odpowiadają ludzie, atmosfera i stworzony klimat. Za realne ciepło odpowiedzialne są zaś grzejniki. Sezon jesienno-zimowy jest dla nas najtrudniejszy. Nie dość, że zmagamy się z niskimi temperaturami, w pomieszczeniach powietrze staje się suche i łatwiej o alergie, to jeszcze wcale nie jest tak ciepło, jak tego oczekujemy. Po sezonie, niestety raczymy się mało przyjemnym widokiem rachunków za ogrzewanie.

Tak nie musi być! Przede wszystkim czeka nas uszczelnienie okien, bo to tą drogą ucieka najwięcej ciepła. Jeśli odkręcamy kaloryfery na maksa, a mimo to czujemy potrzebę podłączenia dodatkowego grzejnika, przyczyny powinniśmy zacząć szukać właśnie w nieszczelnej stolarce okiennej. Okej, za tę już się wzięliśmy, co jeszcze możemy zrobić?

Dobrze dopasowane grzejniki to te, które utrzymują temperaturę na wskazanym poziomie, ograniczają różnice w odczuwaniu ciepła pomiędzy podłogą a sufitem, ponadto pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne urządzenia są w stanie spełnić te oczekiwania. Do wyboru mamy modele, które łączą zalety różnych typów ogrzewania, dlatego każdy jest w stanie znaleźć grzejnik odpowiadający na stawiane mu wymagania. Szeroki wybór sprawdzonych produktów można znaleźć w sklepie https://Econovli.pl.

Wiemy już, gdzie szukać. Za sobą mamy wszelkie naprawy, w tym uszczelnianie okien, aby zminimalizować straty cieplne. Na jakie grzejniki powinniśmy postawić?

Panele na podczerwień i urządzenia hybrydowe

Przedstawiamy dwa typy grzejników, które stanowią nowoczesne rozwiązania, pozwalające na oszczędności i uzyskanie tego realnego, tak ważnego ciepła.

Komfort termiczny na najwyższym poziomie zapewniają panele na podczerwień. Tutaj inwestycja zaczyna się od zakupu, ale konieczność korzystania z energii elektrycznej, nie oznacza horrendalnych kwot widniejących na rachunkach na zakończenie sezonu grzewczego. Dzieje się tak za sprawą odczuwania wyższej temperatury niż panuje ona w rzeczywistości. Panele na podczerwień zapewniają równomierne ciepło w całych pomieszczeniach, bez różnic w temperaturze. Można zatem pokusić się o ustawienie termostatu w taki sposób, by temperatura była o 1-2 stopnie niższa, niż dotychczas, przy starego typu grzejnikach. Wciąż będzie bardzo komfortowo, ciepło, ale zaczną się tak ważne oszczędności.

Urządzenia hybrydowe to produkty łączące zalety ogrzewania na podczerwień oraz ogrzewania konwekcyjnego. Są to grzejniki promiennikowo-konwekcyjne. Zaopatrzone w aluminiowy element grzejny oraz oferujące promieniowanie podczerwone. Element aluminiowy nie tylko szybko ogrzewa pokój, ale i reaguje, gdy pojawiają się wahania temperatury. Z kolei dzięki promieniowaniu podczerwonemu, utrzymywana jest ustawiona temperatura. Ciepło uzyskiwane jest z wykorzystaniem minimalnej mocy. I to atut, który znajduje swoje odzwierciedlenie na wspomnianych rachunkach – oczywiście niższych.

Obydwa typy ogrzewania wiążą się z wyborem urządzeń grzewczych, które są estetyczne i z powodzeniem można je dopasować do dowolnej aranżacji. Komfortowo i oszczędnie? Jak widać, sezon grzewczy nie musi wywoływać w nas negatywnych odczuć. Oszczędne ogrzewanie jest możliwe!

You may also like...