Jaki ekogroszek do pieca z podajnikiem?

Piece z podajnikiem to obecnie coraz bardziej popularne i wygodne rozwiązanie w wielu domach i nie tylko. Co to w ogóle są takie piece z podajnikiem? Co to jest ekogroszek? Jaki ekogroszek będzie tutaj najlepszy do tego rodzaju pieców? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej…

Piec z podajnikiem – podstawowe informacje

O co jednak zasadniczo w ogóle chodzi z tymi piecami z podajnikiem? Otóż zasadniczo w prostych piecach co jakiś czas trzeba własnoręcznie dorzucać węgla czy drewna. Niestety bowiem taka jedna porcja materiału grzewczego wystarczy tylko i wyłącznie na kilka godzin. W piecach z podajnikiem zaś.. no właśnie jest podajnik, najczęściej ślimakowy, do którego wsypuje się zapas ekogroszku na kilka dni. Słowem nie musimy codziennie rano grzać w piecu. Warto jeszcze dodać, że generalnie to piece z podajnikiem zapewniając nam stałą temperaturę, umożliwiają także dłuższe wydatkowanie tej samej ilości opału. Słowem – są bardziej wydajne. Procesor zarządzający podajnikiem działa na prąd.

Ekogroszek – opał do pieców z podajnikiem

Jak już zostało to wspomniane nieco wcześniej, do pieców z podajnikiem stosuje się generalnie ekogroszek. Co to w ogóle jest? Otóż produkowany jest on z wyselekcjonowanych frakcji węgla kamiennego albo brunatnego. zasadniczo zatem jest to opał naprawdę bardzo wysokiej jakości. Przekłada się to na jego cechy – daje on dużo ciepła, a w spalinach jest niedużo szkodliwych substancji i dodatkowo jest bardzo mało popiołu. Z uwagi na kwestie czysto praktyczne w sprzedaży najczęściej spotyka się ekogroszek workowany. Jakie musi spełniać on zasadniczo parametry? Otóż wielkość ziaren takiego ekogroszku musi wynosić od 5 do 25mm, zaś wartość opałowa musi kształtować się na poziomie minimum 20-30 MJ/kg. Cechą ekogroszku jest także niska zawartość siarki – do 1% oraz równie niska zawartość popiołu – do 12%,a także wilgotność nie większa niż 10%.. Zasadniczo taki ekogroszek workowany charakteryzuje się tym, że jest mało szkodliwy dla środowiska, tani oraz mocno grzeje.

Jaki ekogroszek workowany najlepiej wybrać?

Wiadomo już, że piece z podajnikiem się sprawdzają, a ekogroszek to najlepsze paliwo. Jednak jak w każdym rodzaju produkcie, także i tu mamy gorsze i lepsze ekogroszki. W jakie zatem warto zainwestować? Zdecydowanie polecany jest w tym zakresie ekogroszek czeski. Czym się on charakteryzuje? Otóż ekogroszek czeski importowany jest z czeskiej kopalni Most – Komorany. Oczywiście jego cechy charakterystyczne to duża wartość opałowa, mała zawartość popiołu oraz duże ciepło spalania – w zasadzie jak w każdym ekogroszku. Co go zatem wyróżnia? Otóż tutaj mamy dodatkowo unikalną, zerową spiekalność, co oznacza, że pozwalamy na całkowite wypalenie się węgla. Zasadniczo także tek ekogroszek czeski jest obecnie praktycznie najbardziej atrakcyjnym cenowo produktem na rynku. Jego producent gwarantuje, że na przeciętną zimową pogodę sprawdzi się on naprawdę znakomicie. Warto jednak wiedzieć, że zasadniczo na bardzo ciężkie mrozy, takie które czasem pojawiają się w lutym warto jeszcze zainwestować w naprawdę wysokiej kaloryczności groszek, aby połączyć go z ekogroszkiem czeskim.

You may also like...