Pestki wiśni opał – nowoczesny produkt opałowy
W ostatnim czasie zarówno w kraju jak i za granicą pojawiają się innowacyjne sposoby ogrzewania budynków mieszkalnych oraz obiektów przemysłowych. Oprócz tradycyjnego węgla jako opał są wykorzystywane różnego typu biopaliwa. Badacze naukowcy udowodnili, że doskonałym materiałem opałowym są pestki z owoców wiśni oraz brzoskwini.
Pestki wiśni – opał
Do niedawna większość obiektów mieszkalnych czy hal produkcyjnych było ogrzewanych za pomocą tradycyjnych materiałów wytwarzających energię cielną. Jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej popularny był powszechnie wydobywany w polskich kopalniach węgiel brunatny czy kamienny. Nieco później sporym zainteresowaniem cieszył się też eko – groszek, a obecnie coraz powszechniej do ogrzewania zarówno domków jednorodzinnych jak i dużych blokowisk używany jest olej opałowy czy gaz ziemny. Niemniej w ostatnim czasie pojawiły się jeszcze bardziej innowacyjne formy ogrzewania.
Otóż badacze naukowi, przeprowadzający badania naukowe w tej dziedzinie na Ankarze udowodnili, że w procesie spalania pestek brzoskwiń oraz wiśni otrzymywany jest gaz spalinowy, który jest równie wydajny jak obecnie wykorzystywane gazy pochodzące ze spalania węgla brunatnego. Parametry jakimi cechował się otrzymany w trakcie procesu spalania gaz to przede wszystkim niska emisja SO2. W trakcie spalania pestek wiśni wygenerowana ilość odpadów była znacznie mniejsza, niż w innych przypadkach produkcji gazów spalinowych. Pestki wiśni opał jest także opłacalne finansowo. Otóż jedna tona pestek wiśni odpowiada wartości opałowej 0, 76 ton węgla, 0, 532 metrów sześciennych oleju opałowego oraz 0, 864 metrów sześciennych biogazu. Póki co owocowe pestki nie są powszechnie stosowanym paliwem, natomiast być może w przyszłości będą pospolitym produktem opałowym.
Najnowsze komentarze