Dom na piątkę

Pasją wielu pań, ale również zdarza się, że panów jest prowadzenie domów. To nie tylko sprzątanie, opiekowanie się dziećmi, czy współmałżonkiem, ale – najprzyjemniejszy z tych obowiązków – gotowanie. Do tego wyposażamy kuchnie nie tylko w podstawowe urządzenia i meble, ale również mniejsze, takie, jak na przykład mikser.

  1. Kreatywna codzienność
  2. Kuchenna kreatywność

Bycie panią lub panem domu to nie smutny obowiązek, ale styl życia, na który wielu się decyduje. Nie musimy być wcale bezrobotni, by perfekcyjnie prowadzić nasze gospodarstwo domowe. Przy okazji tego artykułu chcielibyśmy powalczyć odrobinę ze stereotypami, które ugruntowały się w naszej kulturze. Osoba prowadząca dom, zajmująca się dziećmi często kojarzona jest z kimś, kto boi się pracy zawodowej – nazywana często nierobem (brzydko mówiąc). Są oczywiście osoby, które tylko i wyłącznie opiekują się ogniskiem domowym. Jednak pamiętajmy, że są też takie, które robią jedno i drugie. Spełnienie w obu tych sektorach życia daje nam satysfakcję, buduje samoocenę oraz ugruntowuje naszą pozycję w społeczeństwie. Ludzie mają często nawyk dążenia do perfekcji w swoich działaniach – nie inaczej jest w sferze domowej i zawodowej. My jednak dzisiaj zajmiemy się życiem domowym.

Kreatywna codzienność

Naszą drogę ku dorosłości zaczynamy od małych kroczków – pomagają nam w tym dorośli. Później my stajemy się tymi dorosłymi i pomagamy własnym dzieciom. Nikt nas do tego nie przygotowuje, uczymy się tej roli z własnych obserwacji. To samo tyczy się urządzania domu i wyposażania go w sprzęty. Do podstawowych należą pralka – dla czystości ubrań, lodówka – do przechowywania jedzenia, czasem zmywarka – dla zmniejszenia ilości obowiązków związanych z myciem naczyń, a ponadto dla oszczędności wody, kuchenka i piekarnik. To wszystko pozwala nam ułatwić i uprzyjemnić codzienne funkcjonowanie, pozostawiając trochę miejsca na kreatywność. Jak się ona przejawia na przestrzeniach domowych? Możemy na przykład urządzić mieszkanie, stworzyć ozdoby naścienne – zabawić się w dekoratora wnętrz. Drugim rodzajem kreatywności w ognisku domowym jest wymyślanie różnego rodzaju zabaw rozrywkowych i edukacyjnych swoim pociechom.

Kuchenna kreatywność

Z pewnością wiele sposobów na przygotowanie różnego rodzaju potraw znamy od rodziców, czy dziadków. Jednak warto rozwijać tę wiedzę, co sprawi, że to zajęcie nie będzie takie monotonne. Można zaopatrzyć się w książki kucharskie lub poczytać różnego rodzaju przepisy w Internecie – wszystko zależy od możliwości, które mamy przed sobą. Można na tej podstawie stwarzać potrawy, które będą pyszne i estetyczne wizualnie. Co nam jeszcze jest potrzebne? Z pewnością ułatwieniem będzie mikser – szczególnie podczas pieczenia ciast. Przyda się również blender, sokowirówka, parowar i wiele innych.Gotowanie nie musi być monotonne.

 

You may also like...