Jak sprawdzić dach pod kątem uszkodzeń: Kluczowe znaki, na które należy zwrócić uwagę

Przed rozpoczęciem sezonu letniego, kiedy słońce świeci najjaśniej, a wiatry wieją srogo, warto zastanowić się nad kondycją dachu. To najważniejsza ochrona naszego domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Każdy z nas chce być pewny, że dach jest w dobrym stanie i nie ma żadnych uszkodzeń, które mogą prowadzić do przecieków. W końcu nikt nie chce spędzić wakacji w domu z cieknącym dachem. Jeśli chcesz poznać kluczowe znaki, na które należy zwrócić uwagę, przeczytaj nasz artykuł.

I. Sprawdź stan rynien

Rynny to niezwykle ważna część dachu, a ich stan wpływa na kondycję dachu jako całości. Najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę, to: pęknięcia, połamania, miejscowe zgniecenia, odklejające się łączenia i korozję. Zbyt małe rynny powodują, że deszcz nie będzie odprowadzany odpowiednio, co prowadzi do przecieków.

II. Kontroluj stan kominów

Komin to element dachu najczęściej wystawiony na działanie atmosferyczne. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na szczegóły takie jak: spękania, wypadnięcie kawałków materiału, pęknięcia i korozję. Sprawdź szczelność łączenia pomiędzy kominem a dachem, żeby uniknąć przecieków.

III. Zwróć uwagę na stan pokrycia dachu

Pokrycie to powierzchnia dachu, która jest narażona na działanie wiatru, deszczu, śniegu. Jeśli widzisz pęcherzyki, zgniecenia, poluzowania, to oznaka, że musisz szybko podjąć działania. Na etapie wizualnej warto zwrócić uwagę czy pokrycie jest równe, nie ma wystających gwoździ, które mogą prowadzić do uszkodzeń słupów.

IV. Sprawdź wykończenie okapu

Okap to pierwsza linia obrony przed deszczem, dlatego warto sprawdzić stan wykończenia – zwisające dachówki, wypadnięte blachy czy niedociśnięte łączenia. Należy również sprawdzić, czy materiały izolacyjne nie są zniszczone albo spękał.

V. Nie zapomnij o dachówce

Dachówka to jedna z najważniejszych części dachu. Jeśli zauważysz, że pękła, połamała się lub odpadła, należy ją jak najszybciej wymienić. Dachówki powinny doskonale przylegać, co zabezpiecza nas przed przeciekami i innymi uszkodzeniami.

Wnioski:
Regularna kontrola dachu jest kluczowa – to oszczędność i spokój. Wymaga to czasu i nakładów, ale daje pewność, że mocna ochrona nadal działa i dobre samopoczucie w domu.

You may also like...