FAQ

1. Jak działa podajnik tłokowy?

Zasada działania podajnika tłokowego jest prosta. Opał z zasobnika jest zsypywany za pomocą zamontowanej ruchomej szuflady pod zasobnikiem poprzez specjalny zabezpieczony zsyp do wewnątrz kotła. Szuflada ta, zwana tłokiem, dolną częścią przesuwa opał w stronę płyty paleniskowej gdzie następuje całkowite spalanie opału, który później już jako popiół jest spychany do popielnika poprzez następną porcje opału.

2. Który podajnik jest Pana zdaniem lepszy: tłokowy czy ślimakowym?

Moim zdaniem i nie tylko moim podajnik tłokowy ma przewagę nad podajnikiem ślimakowym, ponieważ: nie jesteśmy uzależnieni tylko od eko-groszku, możemy palić miałem oraz groszkiem do 4 cm., Co nie jest możliwe w ślimakowych podajnikach. Cena opału do tych kotłów jest o wiele niższa. Jest praktycznie bezawaryjny, czego nie można powiedzieć o ślimakowym.

3. Jakim opałem można palić w tych kotłach?

W kotłach można palić miałem, groszkiem do 4 cm. Eko-groszkiem, owsem, pelets itp. Mam klientów, którzy palą nawet pestkami z wiśni i czereśni. Na dodatkowym palenisku można palić drewnem, węglem, kartonami itp.

4. Czy kotły posiadają dodatkowe palenisko?

Tak kotły, które sprzedaję, posiadają dodatkowe paleniska do palenia w razie braku prądu elektrycznego lub awarii.

5. Czy można palić w tych kotłach, jeśli niema prądu?

Tak można, jeżeli pozwala na to układu centralnego ogrzewania. Czyli bez pompy C.O Palimy wtedy na dodatkowym ruszcie jak w tradycyjnym kotle, a obieg wody w centralnym zapewnia grawitacja

6. Jak wygląda sprawa serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego?

Oczywiście w razie problemów jesteśmy na to przygotowani. Po to jest gwarancja. Jeżeli stałoby się coś z kotłem, wysyłany będzie do państwa pracownik z firmy lub, jeśli wysiadłby jakiś podzespół ( silnik, sterownik, wentylator są one serwisowane bezpośrednio przez producentów) uzgadniamy to telefonicznie. Zazwyczaj jednak, jeśli jest to daleko wysyłamy państwu nową część pocztą tak, aby państwo nie musieli czekać na serwisanta z gwarantowanymi 14 dniami. Przesyłka, jeśli jest wysłana dociera zazwyczaj w dwa dni. W tym czasie mogą państwo palić na dodatkowym awaryjnym ruszcie jak w tradycyjnym piecu.

7. Jak wygląda sprawa transportu i dostawy kotła?

Albo dostarczamy kocioł naszym transportem jeżeli jest to blisko, albo wysyłamy przesyłkami kurierskimi. Kocioł jest wtedy przymocowany do palety, owinięty folią. Przesyłka jest ubezpieczona. Wszystkie te sprawy są uzgadniane telefonicznie.

8. Jaki jest wymagany minimalny przekrój komina i jego wysokość?

Najważniejsze jest, aby komin był drożny, posiadał naturalny ciąg kominowy Kotły pracują bez problemów na przekrojach 15 na 15cm lub rurach Ø 150.

9. Co to jest wężownica

Wężownica to zamontowana wewnątrz korpusu kotła miedziana rurka o długości 25 metrów i średnicy 14mm. Woda przepływając przez nią nagrzewa się do temperatury kotła. Jest tylko ograniczenie ilościowe przepływu około 7 do 8 litrów na minutę. Zasada działania jest podobna jak w przepływowych podgrzewaczach wody.

10. Czy zasobnik i podajnik jest odkręcony od kotła do transportu?

Kocioł jest zmontowany i skręcony w całości. Można jednak do wniesienia zdemontować zasobnik. W STALMARKU zasobnik jest odkręcany w każdym kotle, w KMG typowo jest na stałe, ale jeżeli spodziewane są trudności z wniesieniem do kotłowni można zamówić odkręcany podajnik.

11. Czy kotły posiadają stosowne badania i świadectwa ekologiczne?

Tak kotły posiadają świadectwa badań. Są one dostępne na naszej stronie atesty

12. Ile opału potrzeba by wystarczyło na zimę?

Wszystko zależy od wielkości pomieszczeń do ogrzania, ocieplenia,okien, wentylacji, temperatury na zewnątrz i wewnątrz oraz długości sezonu grzewczego. Przy powierzchni 200 metrów kwadratowych, czyli typowy dom. Użytkownicy spalają średnio od 4 do 7 ton. Więc średnio przyjmujemy 6 ton na sezon grzewczy.

13. Czy są wymagania, co do opału?

Najważniejsze, aby się spalał. W tych kotłach można spalać miał, groszek, węgiel o granulacji do 4 cm. Można palić też owsem, i innymi palącymi się rzeczami takimi nawet jak pestki z wiśni i czereśni. Nie da się natomiast palić trocinami i samymi wiórami, ponieważ się zawieszają w zbiorniku. Można natomiast dosypywać ich do opału w niewielkich ilościach.

14. Na jak długo wystarcza załadunek zasobnika.

Załadunek średnio podajemy raz na 2,3 dni w zimie, ale jeżeli niema mrozów wystarcza czasami kilka dni a paląc tylko na ciepłą wodę nawet na około 2 tygodnie i więcej. Wszystko zależy od warunków.

15. Czy istnieje możliwość zapalenia się opału w zasobniku?

Podajnik jest tak skonstruowany, aby takiej możliwości nie było. Opał w zasobniku jest oddzielony od opału w kotle odpowiednią rozetą i przerwą. Opał w zasobniku nie jest połączony z opałem w kotle ciągłością. Dodatkowo zasobnik jest zamykany. Możliwe mogłoby być zapalenie się węgla w zasobniku gdyby komin nie miał ciągu lub kanały grzewcze w kotle były zatkane i dodatkowo zasobnik był by otwarty a wentylator pracował dając nadmuch na palenisko to nie wykluczam, że coś takiego mogłoby się zdarzyć. Ale jak na razie nie mieliśmy takich informacji, aby się komuś zapaliło w tych podajnikach wysokich na 4 cm. W wcześniejszych wersjach podajnika niskiego na 2,5 cm był taki przypadek, ale tylko, dlatego że zasobnik nie był uszczelniony przez użytkownika przed uruchomieniem kotła. Teraz już kotły są wysyłane zmontowane wraz z uszczelnionym zasobnikiem

16. Jak długo są produkowane kotły z tym właśnie podajnikiem?

Kotły z podajnikiem szufladowym (tłokowym) są już produkowane od 14 lat na naszym rynku. Od tego czasu poddawane były wielu przeróbkom i unowocześniane tak, aby były coraz bardziej niezawodne i bezawaryjne.

17. Jak jest żywotność takiego kotła?

Wiele zależy od sposobu użytkowania. No i oczywiście od materiałów, z jakich jest wykonany. Nie chcę państwu obiecywać nie wiadomo ile tak jak inni, ale możemy przyjąć, że jeżeli wszystko będzie w porządku to powinien wytrzymać 10 do 20 lat, tak jak kotły produkowane dawniej z dobrej stali, które pracują jeszcze do dziś. Oczywiście wcześniej może popsuć się jakiś podzespół (sterownik, przekładnia, wentylator), ale będziemy się starali, aby był zawsze dostępny.

18. Dlaczego środek kotła wykonany jest z innej i grubszej stali niż zewnętrzna jego części?

Ponieważ wewnętrzna część kotła narażona jest bardziej na różne szkodliwe czynniki, takie jak wilgoć, wysoka temperatura, kwaśne związki siarki. Bogatsi o doświadczenie które części kotła były najbardziej narażone i niszczyły się najszybciej, zastosowaliśmy tam odpowiednią jakościowo stal o odpowiedniej grubości tak, aby zwiększyć wytrzymałość tych miejsc i przedłużyć żywotność kotła.

19. Jak często trzeba czyścić taki kocioł?

Kocioł czyścimy według dokumentacji. Kanały grzewcze przynajmniej raz na tydzień tak, aby zachować maksymalną sprawność kotła. Jest to kwestia 2 do 3 minut. Wystarczy otworzyć drzwiczki i zgarnąć z półek do popielnika sypki osad w kolejności od górnego do dolnego kanału.

20. Czy trzeba konserwować kocioł okresowo? Jeśli tak to, jak często?

Wszystkie czynności konserwacyjne opisane są w dokumentacji kotła dostępnej na naszej stronie

21. Z jaką stawką VAT sprzedawane są kotły.

Ze stawką 22% VAT. Jako sprzedający nie możemy sprzedawać z 7% VAT. Ale państwo mają prawo do zwrotu 15%. Należy Państwu się ten zwrot. Wystarczy udać się do urzędu skarbowego z fakturą za kocioł otrzymacie Państwo szczegółowe informacje.

22. Czy można kupić kocioł bez podatku VAT?

U nas nie, ponieważ kotły są wykonane z stali pewnego pochodzenia na które posiadamy faktury, z których się rozliczamy. Jeżeli ktoś oferuje państwu kocioł bez podatku VAT to znaczy, że do swej produkcji wykorzystuje stal niewiadomego pochodzenia, którą nabył nie wiadomo gdzie i z jakiego źródła. Wtedy nie mają pewności, co do żywotności kotła. (nie trzeba także wspominać, że jest to nielegalne, a Państwo nie mając faktury zakupu pewnie będa mieli problemy z serwisem gwarancyjnym)

23. Czy kocioł można zainstalować samemu czy musi to być ktoś z uprawnieniami?

Najlepiej jak jest to osoba z uprawnieniami. Może to być instalator znany Państwu z państwa okolicy. My przygotowujemy bazę danych instalatorów z całej Polski, którzy montowali nasze kotły i będziemy ich Państwu polecać tutaj

24. Czym się różni jeden kocioł od drugiego i który by Pan polecał?

Różnic jest wiele, ale zasada działania jest podobna. Szczerze mówiąc każdy piec ma swoje plusy i swoich zwolenników. Sam zastanawiałem się nieraz, który lepszy. Jedni mówią, że ten drudzy, że ten. Kwestia wyboru kupującego. Jako sprzedawcę tych dwóch kotłów proszę lepiej zapytać użytkowników.

25 .Czym podłączyć kocioł do komina?

Kocioł do komina podłączyć najprościej za pomocą rury z stali nierdzewnej (spiro) Można też stosować inne połączenia do komina. Posiadamy też w ofercie odpowiednie rury do podłączenia do komina i kominy firmy Komin Flex

26. Jakie pana zdaniem jest lepsze rozwiązanie zasobnik (bojler) czy wężownica zamontowana w kotle?

Są zwolennicy zasobników i są wężownic. Wszystko zależy od kupującego. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wężownica zasilająca mały zasobnik. Wtedy nie jesteśmy uzależnieni od ograniczonego przepływu i cały czas mamy gorącą wodę. Takie rozwiązania stosują klienci posiadający pokoje z łazienkami do wynajęcia w górach. Nie ma wtedy żadnych problemów. Przy bojlerach trzeba czekać na zagrzanie się całej pojemności a przy wężownicy możemy korzystać tylko z jednego źródła odbioru. Przy włączonych kilku odbiorach ciepłej wody naraz, przy zastosowaniu tylko samej wężownicy, jest jej trochę mało.

27. Czy można w tym kotle palić latem ogrzewając tylko wodę?

Tak można, ale należy odpowiednio ustawić parametry na kotle na sterowniku i dostosować je do opału, jakim będziemy palić.

28. Na jak długo paląc na ciepłą wodę wystarczy zasobnik.

Wszystko zależy od ilości pobieranej wody. Ale średnio na około 2 tygodnie.

30. Jakim opałem najlepiej palić w Pana kotłach?

W zimie najlepiej, według mnie, palić groszkiem lub miałem. -W sezonie letnim zalecałbym palić jednak miałem tylko na ciepłą wodę, ponieważ groszek jest bardzo kaloryczny i są trudności z precyzyjnym ustawieniem kotła tylko do grzania ciepłej wody. Jest to możliwe poprzez odpowiednie ustawienie nadmuchu, podawania paliwa i dopływu powietrza. Ale wymaga to wiele cierpliwości przy opale, jakim jest groszek zwłaszcza jeśli jest bardzo kaloryczny i praktycznie się sam spala bez załączonej dmuchawy.

31. Czy można zastosować sterowanie pogodowe lub sterować z innych pomieszczeń tymi kotłami?

Tak sterownik posiada taką funkcję i jest możliwość podłączenia regulatora pogodowego lub sterowania za pomocą sterownika pokojowego. Wystarczy podłączyć go do sterownika na kotle i zmienić ustawienie na sterowniku.

32. Czy można ustalić zmiany konstrukcyjne kotła przy zamówieniu?

Tak można zamówić i zmienić takie rzeczy jak wyjście do komina, średnice wylotu spalin oraz miejsca i średnice wyjść i powrotu wody z C.O. ale tylko po konsultacji i uzgodnieniu tego z sprzedającym.

Jeżeli będą jeszcze inne powtarzające się pytania od Państwa umieścimy je również na tej stronie.