Wybór stylu architektonicznego: Poradnik po popularnych stylach budownictwa

Który styl architektoniczny wybrać do budowy domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują budowę albo remont swojego mieszkania. W dzisiejszym świecie mamy dostęp do szerokiego wachlarza stylów architektonicznych, każdy z nich oferując unikalny charakter oraz wygląd.

Czym są style architektoniczne?

Style architektoniczne to nazwy, które określają konkretny styl budynku na podstawie jego cech artystycznych i historycznych. Każdy styl charakteryzuje się swoim wyglądem, dekoracją, kształtem elementów budowlanych, proporcjami oraz kolorami. Wszystko to sprawia, że styl architektoniczny wpływa na charakter, atmosferę i wygląd budynku.

Jak wybrać styl architektoniczny?

Wybór stylu architektonicznego powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ wpłynie on na cały dalszy proces budowy lub remontu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy wyborze stylu:

1. Postaw na praktyczność i funkcjonalność

Styl architektoniczny nie powinien jedynie być piękny, ale również praktyczny i funkcjonalny. Decydując się na określony styl, należy rozważyć, czy jego cechy i właściwości odpowiadają naszym potrzebom i stylowi życia.

2. Dobierz styl architektoniczny do miejsca

Styl budynku powinien być dobrany do otoczenia, w którym będzie się znajdował. W przypadku budynków na wsi, popularne są domy w stylu wiejskim lub tradycyjnym. Natomiast w miastach, podąża się za trendami nowoczesnymi oraz minimalistycznymi.

3. Zwróć uwagę na koszty

Niektóre style są droższe w budowie lub remoncie (np. styl neogotycki). Dlatego ważne jest, aby przemyśleć swój budżet i wybrać styl, który będzie tani, ale jednocześnie będzie pasował do naszych potrzeb.

4. Nie zapomnij o klasycznym stylu

Klasyczny styl – jak sama nazwa wskazuje – jest ponadczasowy i uniwersalny. Dzięki temu, będzie pasować zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrz.

5. Współpracuj z architektem

Istotną decyzją, która wpłynie na wybór stylu jest wybór architekta. Współpraca z fachowcem umożliwi wykorzystanie najlepszych pomysłów i możliwości zarówno dla budynku, jak i dla właścicieli.

Popularne style architektoniczne

Poniżej przedstawiamy wybór najbardziej popularnych stylów architektonicznych, które przyciągają uwagę i są często wykorzystywane:

1. Styl klasyczny

Klasyczny styl charakteryzuje się symetrycznymi formami, proporcjonalnymi kształtami oraz prostymi liniami. Jego podstawowe cechy to: łukowate okna i drzwi, kolumny, woluty, fryzy oraz pilastry.

2. Styl nowoczesny

Nowoczesność charakteryzuje się prostotą form, bez zbędnych detali, z użyciem nowoczesnych technologii. W stylu nowoczesnym wykorzystuje się beton, szkło, stal, kamień oraz drewno.

3. Styl romantyczny

Styl romantyczny charakteryzuje się łukowymi przeszkleniami, wieżami, balkonami oraz wieżyczkami. Stosuje się też dekoracyjne dachy oraz klasyczne detaleą W tym stylu chętnie stosuje się kamień oraz drewno.

4. Styl wiejski

Styl wiejski nawiązuje do wiejskiego folkloru, z charakterystycznymi drewnianymi akcentami. Nieodzownymi elementami stylu są: kolorowe okna, drewniane elementy, kominy, kopuły oraz wielobarwne dachy.

5. Styl neoklasycystyczny

Styl neoklasycystyczny to połączenie stylów klasycznego i nowoczesnego. W tym stylu stosuje się sklepienia, kolumny, poddasza, balkony oraz dzwonnice. Charakterystyczne są także wielobarwne dachy oraz przemyślane detale dekoracyjne.

Fachowy wybór stylu architektonicznego przyczyni się do stworzenia pięknego, praktycznego, funkcjonalnego i stonującego się budynku, który odpowiadać będzie potrzebom i stylowi życia jego właścicieli. Przy wyborze stylu warto kierować się swoimi gustami i potrzebami, a jednocześnie korzystać ze wsparcia specjalisty.

You may also like...